Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

Σλοβενία – Ελλάδα 91-98: Πρώτο δείγμα άκρως θετικό και τώρα… επανάληψη στο ΟΑΚΑ! (video)

Οι άμυνες μπορεί να μην έπαιξαν σπουδαίο… ρόλο στο φιλικό της Ελλάδας με τη Σλοβενία, αλλά η αλήθεια είναι ότι η Εθνική μας μόνο ευχαριστημένη μπορεί να είναι από την εικόνα της στη Λιουμπλιάνα. Πήρε τη νίκη με 98-91, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα αμυντικά κενά του αντιπάλου της και πλέον ετοιμάζεται για την «επανάληψη» του αγώνα στο ΟΑΚΑ (04/08, 19:00).

Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο (14π.) να τα δίνει όλα στο παρκέ και τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου να είναι… καυτός πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (6/6 3π.), η Ελλάδα πραγματοποίησε μία «γεμάτη», ιδίως επιθετικά, εμφάνιση στο φιλικό με τη Σλοβενία. Φεύγει από τη Λιουμπλιάνα με το πρόσημο να είναι θετικό, αλλά και με τη νίκη (98-91)! Συγκλονιστικός και ο Μιχάλης Λούντζης (13π.) τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, αλλά και ο Τόμας Ουόκαπ (17π.) στο ντεμπούτο του με τα γαλανόλευκα.

Ο Λούκα Ντόντσιτς, ως αρχηγός πια της Εθνικής του ομάδας, απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί είναι ο ηγέτης του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος, πετυχαίνοντας triple-double με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Τώρα, οι δύο αντίπαλοι ετοιμάζονται να «διασταυρώσουν» και πάλι τα ξίφη τους στο ΟΑΚΑ, την Παρασκευή (04/08, 19:00), όπου θα τιμηθεί λίγο πριν την έναρξη και ο Νίκος Γκάλης.

Η Εθνική μας ξεκίνησε κάπως νωθρά στην αναμέτρηση. Ο Λούκα Ντόντσιτς, όπως αναμενόταν, αποτέλεσε το «μαέστρο» της Σλοβενίας, οδηγώντας την ομάδα του στο 18-10 στο 7’. Ο σούπερ σταρ των Μάβερικς έδωσε μάλιστα και διψήφιο προβάδισμα στους Σλοβένους, πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ για το 21-10.

Η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο έδωσε «πνοή» στον επιθετικό τομέα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Αφού κάναμε αρχικά το σκορ 26-19, φτάσαμε ακόμα και στους πέντε πόντους στα 50’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με εύστοχο τρίποντο του Μποχωρίδη (27-22).

Παρά το 31-24 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η Εθνική μας δεν πτοήθηκε και έφτασε ακόμα και σε απόσταση τριών πόντων στο 13’ (31-28). Τότε, όμως, η Σλοβενία αντέδρασε και εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην ελληνική άμυνα για να φτάσει στο 41-31 στο 15’. Με σερί 9-3 έως το 18ο λεπτό, όμως, η Ελλάδα μείωσε και πάλι στους τέσσερις (44-40), για να πάει στα αποδυτήρια στο -6, με το σκορ στο 47-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν με άλλο… αέρα! Ο αρχηγός Παπανικολάου βγήκε μπροστά και με δύο δικά του τρίποντα έφερε το ματς στα ίσα (49-49), για να προσπεράσουμε μάλιστα για πρώτη φορά στο ματς στο 22’, μετά από εύστοχο σουτ του Ουόκαπ, πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., κάνοντας το 52-49.

Το ματς είχε βρει πια «τρελό» ρυθμό, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν γρήγορες επιθέσεις. Κάτι που ευνόησε τον Ντόντσιτς για να φέρει τη Σλοβενία σε θέση οδηγού στο 27’ (65-62). Με τον Θανάση να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση, η Εθνική στάθηκε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση για να περάσει μπροστά στο 28’ με 68-65.

Παρόμοια ήταν και η εικόνα στο τελευταίο μέρος του αγώνα, με το σκορ να μην ξεφεύγει μεταξύ των δύο αντιπάλων. Ο Θανάσης είχε μπει για τα καλά στα… παπούτσια του Γιάννη, ο Παπανικολάου συνέχισε να είναι «άχαστος» από τη γραμμή του τριπόντου και η Ελλάδα ήταν μπροστά στο 37’ με 87-86. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι», ήθελε τη νίκη και το έδειξε στο παρκέ και έφτασε τελικά στη νίκη με 98-91!