![Formula 1: «Πύραυλος» ο Φερστάπεν, πήρε με άνεση την pole position στην Σανγκάη](https://www.bnsports.gr/media/k2/items/cache/5566f1dc0fd05d0e86728a62dd2bd2b2_XL.jpg)
Ασταμάτητος για άλλη μία φορά εμφανίστηκε ο Μαξ Φερστάπεν. Ο Ολλανδός κατέκτησε την pole position στη Σαγκάη, σε μία πίστη που δεν είχαν γίνει αγώνες Formula 1 εδώ και μία 5ετία.
Φοβερός Μαξ Φερστάπεν και Red Bull.
Μπορεί να στη Σανγκάη να μην έχουν γίνει αγώνες Formula 1 εδώ και πέντε γεμάτα χρόνια, αυτό όμως δεν εμπόδισε ον Ολλανδό να κάνει δική του την pole position για το αυριανό (21//04, 10:00) GP της Κίνας.
Δεύτερος βγήκε ο έτερος οδηγός των «ταύρων», Σέρτζιο Πέρεζ, για το ιδανικό 1-2 και με διαφορά τέσσερα δέκατα του δευτερολέπτου.
Σκληρή μάχη έδωσε και ο Αλόνσο, ο οποίος έχασε για λίγο την δεύτερη θέση από τον Πέρεζ, έκανε όμως πολύ καλύτερους χρόνους και από Ferrari και από McLaren.