Καρώ Σημαία

Νικητής του F1 sprint o Μπότας, κερδισμένος ο Φερστάπεν

Ο Βαλτέρι Μπότας ήταν ο νικητής στο Sprint Race της Ιταλίας, δεύτερος ο Φερστάπεν αλλά κερδισμένος...

Ο Μπότας εκκίνησε και τερμάτισε πρώτος στον αγώνα sprint του Grand Prix Ιταλίας, που αποτελεί τον δέκατο-τέταρτο γύρο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1. Ωστόσο δεν θα είναι στην pole position αφού κουβαλάει ποινή.

Μεγάλος κερδισμένος ο Μαξ Φερστάπεν. Ο Ολλανδός εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη εκκίνηση του 2ου Χάμιλτον, τον πέρασε εύκολα και τερμάτισε χωρίς να πιέσει ή να πιεστεί 2ος. Η 2η θέση του, όμως, «μεταφράζεται» σε pole position αύριο (12/9), λόγω της ποινής του Μπότα που επέλεξε να αλλάξει κινητήρα στο μονοθέσιο του.

Ο Ντάνιελ Ρικάρντο έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στο φετινό πρωτάθλημα και κατέκτησε την 3η θέση και τον έναν βαθμό του Αγώνα Sprint. O Αυστραλός έκανε μια εξαιρετική εκκίνηση, προσπέρασε τον teammate του και αύριο θα εκκινήσει από την πρώτη σειρά εκκίνησης. Πίσω του βρέθηκε ο Λάντο Νόρις με τη δεύτερη McLaren, με τον Βρετανό να κρατά πίσω του τον Λιούις Χάμιλτον που είχε κάκιστη εκκίνηση και αύριο θα εκκινήσει από την 4η θέση.