Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα 1-2: Φινάλε με νίκη για τους «μπλαουγκράνα» στο… αντίο του Τσάβι! (video)

Με νίκη αποχαιρέτισε ο Τσάβι την Μπαρτσελόνα, καθώς οι «μπλαουγκράνα» έφυγαν με το «διπλό» από τη Σεβίλλη (26/05, 1-2), κλείνοντας ιδανικά τη σεζόν.

Στο τελευταίο ματς του Τσάμπι στον πάγκο των «μπλαουγκράνα», η Μπαρτσελόνα φιλοξενήθηκε από τη Σεβίλλη στην τελευταία αγωνιστική της La Liga.

H ομάδα του Τσάβι προηγήθηκε με τον Λεβαντόφσκι στο 15ο λεπτό, με τη Σεβίλλη απειλώντας εκ νέου την εστία του Τερ Στέγκεν.

Κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Εν-Νεσίρι στο 31’, με το 1-1 να μένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά το προβάδισμα χάρη στο φοβερό συρτό σουτ του Φερμίν που νίκησε τον Νάιλαντ.

Το 2-1 υπέρ της Μπαρτσελόνα έμεινε μέχρι το φινάλε και έτσι ο Τσάμπι αποχαιρέτισε με νίκη την αγαπημένη του «Μπάρτσα», η οποία τερμάτισε 2η με 85 βαθμούς.

Σεβίλλη (Σ. Φλόρεθ): Νάιλαντ, Μπαντέ (79’ Γκούντελ), Ράμος, Σάλας (46’ Μαρκάο), Σάντσεθ, Σουμαρέ, Αγκουμέ, Πεδρόσα, Οκάμπος (78’ Μπουένο), Λουκεμπάκιο (79’ Ντίαθ), Εν-Νεσιρί (90’ Βέλις)

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Παρέδες, Ίνιγκο, Κανσέλο (84’ Φορτ), Πέδρι, Κρίστενσεν (46’ Ρομέου), Γκιουντογκάν, Γιαμάλ (62’ Φέλιξ), Λεβαντόβσκι (62’ Τόρες), Φερμίν (75’ Ρόκε)