Πόρτο – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-1 (παρ.): Κυπελλούχοι Πορτογαλίας οι «δράκοι» με ανατροπή Ταρεμί στο τελευταίο του ματς! (video)

Πετυχαίνοντας την απόλυτη ανατροπή στην παράταση, η Πόρτο νίκησε με 2-1 την Σπόρτινγκ Λισαβόνας και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Πορτογαλίας! «Χρυσός» σκόρερ ο Ταρεμί, στο τελευταίο του παιχνίδι με τους «δράκους».

Η Πόρτο αναδείχθηκε Κυπελλούχος Πορτογαλίας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, μετά τη νίκη της με 2-1 στον τελικό απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Σπόρτιγνκ είχε πάρει το προβάδισμα με τον Ζουστ στο 20ό λεπτό, με την Πόρτο να ισοφαρίζει πέντε λεπτά αργότερα χάρη στο γκολ του Εβανίλσον. H Σπόρτινγκ είδε τον σκόρερ της να αποβάλλεται στο 30ό λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παρ’ όλα αυτά, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και εκεί «μίλησε» ο Ταρεμί στο τελευταίο του παιχνίδι με την Πόρτο

Σκόραρε από την άσπρη βούλα στο 100’ κάνοντας την ανατροπή και η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πανηγύρισε το 20ό Κύπελλο στην ιστορία της!