Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: «Καθάρισε» παίρνοντας ανάσες, συνεχίζει να ελπίζει και τώρα... Άστον Βίλα! (video)

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, απέναντι στη Λαμία και με τέσσερα πολύ όμορφα γκολ συνεχίζει να βρίσκεται στη «μάχη» του πρωταθλήματος (28/04, 4-1).

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης τη Λαμία για την 8η αγωνιστική των Play Offs της Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους και… καθάρισαν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο την υπόθεση νίκη, με τους Τσικίνιο και Ναβάρο. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε και οι Πειραιώτες πήραν τρεις άνετους βαθμούς, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές στην αρχική του 11αδα.

Με μία υπέροχη ατομική ενέργεια, ο Ποντένσε ξεμαρκαρίστηκε και πάσαρε στον ελεύθερο Τσικίνιο. Ο Πορτογάλος χαφ με ένα τέλειο πλασέ, έκανε το 1-0 στο 24ο λεπτό.

Πριν ακόμη κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο Καραϊσκάκης, ο Ναβάρο με ένα «καλοζυγισμένο» σουτ στο 27’ έκανε το 2-0.

Ο Έσε με δυνατό σουτ επιχείρησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία στο 32’, όμως η προσπάθεια του πέρασε απευθείας άουτ.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει το ίδιο δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι στη Λαμία.

Ο Σιμόν επιχείρησε να διώξει την μπάλα με κεφαλιά, όμως την έστρωσε άθελα του στον Ποντένσε και ο Πορτογάλος με ένα υπέροχο πλασέ στο 52ο λεπτό έραψε το 3-0.

Ο Μασούρας προσπάθησε να σκάψει τον Κοζέλεφ στο 55ο λεπτό, όμως το τελείωμα του ‘Έλληνα διεθνή δεν βρήκε στόχο.

Η Λαμία κατάφερε να βγάλει αντίδραση και στο 64ο λεπτό μείωσε στο σκορ με ένα εξαιρετικό σουτ από τον Τσόσιτς.

Η χαριστική… βολή ήρθε από τον Αλεξανδρόπουλος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με ένα απλό πλασέ, έγραψε το τελικό 4-1.

Ολυμπιακός (Χ. Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Βέζο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο, Έσε, Όρτα, Μασούρας, Ποντένσε, Ναβάρο

Λαμία (Λ. Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Λέικ, Κοντονίκος