Αν υπάρχει ποδοσφαιρική δικαίωση, ο Αλέγκρι την έζησε σε 120 δευτερόλεπτα: Η γκρίνια του Βλάχοβιτς και το γκολ πρόκρισης του Μίλικ! (video)

Η εμπειρία και το «άστρο» του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, δημιούργησαν μια τρομερή ιστορία στο παιχνίδι της Λάτσιο με τη Γιουβέντους, με τον Ιταλό προπονητή να παίρνει με τον δικό του τρόπο την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας!

Ήττα που… μοιάζει με νίκη υπέστη η Γιουβέντους στο «Ολίμπικο» από τη Λάτσιο, στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς με το 2-1 προστάτεψε το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, Αρκάντιους Μίλικ και Ντούσαν Βλάχοβιτς ήταν οι άνθρωποι που τράβηξαν τα βλέμματα σε αυτό το παιχνίδι, με διαφορετικό τρόπο ο καθένας.

Ο Αλέγκρι απέσυρε στο 81ο λεπτό τον Βλάχοβιτς, και τον αντικατέστησε με τον Μίλικ. Αυτή η απόφαση δεν άρεσε στον Σέρβο, ο οποίος εκδήλωσε έντονα τη δυσαρέσκειά του, με τον Ιταλό προπονητή να επιδεικνύει ψυχραιμία και να προσπαθεί να τον ηρεμήσει.

Ο Πολωνός πέρασε στο παιχνίδι, και δύο λεπτά αργότερα, στο 83΄, πετάχτηκε και με προβολή μείωσε σε 2-1, πετυχαίνοντας το γκολ πρόκρισης και δικαιώνοντας απόλυτα τον προπονητή του!