Τζένοα – Λάτσιο 0-1: Ο Λουίς Αλμπέρτο την έβαλε ξανά σε… τροχία Ευρώπης (video)

Αγώνα δρόμου κάνει η Λάτσιο για να προλάβει ένα από τα εναπομείναντα ευρωπαϊκά εισιτήρια και ο Λουίς Αλμπέτο, απέναντι στην Τζένοα ήταν εκεί για να την βοηθήσει (19/04, 0-1).

Με τον Λουίς Αλμπέρτο «ήρωα» η Λάτσιο ξεπέρασε το… εμπόδιο της Τζένοα για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Ο Ισπανός έβαλε το μοναδικό γκολ της αναμετρήσεις και οι «πρωτευουσιάνου» κάνουν ευρωπαϊκά… όνειρα.

Η Τζένοα με τον Ρετέγκι είχε την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, αλλά ο Ιταλός στο 13ο λεπτό δεν κατάφερε να βρει εστία.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Εκουμπάν. Ο Γκανέζος επιθετικός όμως, αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Ο Καμάντα στο 67’ βρήκε με μία εξαιρετική πάσα τον Λουίς Αλμπέρτο και αυτός «εκτέλεσε» ιδανικά για να γράψει το 1-0, κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τζένοα (Α. Τζιλαρντίνο): Μαρτίνες, Ντε Βίντερ, Βογκλιάκο, Βάσκες, Σπένς, Φρέντρουπ, Στρούτμαν, Γκούντμουνσον, Μαρτίν, Ρετέγκι, Εκουμπαν

Λάτσιο (Ι. Τούντορ): Μανδάς, Τζίλα, Κάσελε, Πάτρικ, Λαζάρι, Καμάντα, Βεσίνο, Μάρουσιτς, Αλμπέρτο, Άντερσον, Καστεγιάνος