Νάπολι – Φροζινόνε 2-2: Άλλη μια... γκέλα, και η σεζόν «Χ»άνεται! (video)

Η Νάπολι «στραβοπάτησε» και με τη Φροζινόνε εντός έδρας (2-2), και πλέον απομακρύνεται από την πρώτη εξάδα της Serie A.

Νάπολι και Φροζινόνε έμειναν στην ισοπαλία με 2-2, για την 32η αγωνιστική της Serie A στο «Ντιέγκο Μαραντόνα».

Η Νάπολι ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας τον πρώτο λόγο, και αφού απείλησε με τον Όσιμεν στο 14΄, άνοιξε το σκορ με τον Πολιτάνο δύο λεπτά αργότερα (16΄).

Στο 30΄, η Φροζινόνε βρήκε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Μέρετ απέκρουσε το πέναλτι του Σουλέ. Αυτή ήταν η... προειδοποίηση της, καθώς, αν και δεν κατάφερε να απειλήσει περαιτέρω στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε με το «καλημέρα» στο δεύτερο, μόλις στο 50ο λεπτό, μετά από ολέθριο λάθος του Μέρετ και εκτέλεση του Τσεντίρα σε κενή εστία.

Οι «Παρτενοπέι» έβγαλαν άμεσα αντίδραση, και ο Όσιμεν στο 64΄ τους έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού.

Ο Τσεντίρα «χτύπησε», και πάλι, όμως, και επανέφερε το παιχνίδι στην ισορροπία στο 73ο λεπτό.

Στο 83΄, λίγο έλειψε η Φροζινόνε να… σοκάρει ολοκληρωτικά το «Ντιέγκο Μαραντόνα», αλλά ο Μέρετ σταμάτησε τον Σεκ.

Η Νάπολι δε δημιούργησε κάποια σπουδαία ευκαιρία έως το φινάλε, με αποτέλεσμα να παραμείνει «κολλημένη» στην 8η θέση, ένα βαθμό πίσω από την 6η Αταλάντα, έχοντας όμως και δύο περισσότερους αγώνες.