Μπενφίκα - Μαρσέιγ 2-1: Οι «Αετοί» το πρώτο χτύπημα, ξεκαθάρισμα λογαριασμών στο «Βελοντρόμ»! (video)

Βήμα πρόκρισης για την Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ», με τον Ομπαμεγιάνγκ να βάζει... φωτιά στη ρεβάνς για τη Μαρσέιγ!

Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο θέαμα, αλλά με μεγάλη ένταση, αντάξια της σημασίας του αγώνα και της ιστορίας των ομάδων, η Μπενφίκα πήρε τελικά την πρώτη «μάχη» από τη Μαρσέιγ, προστατεύοντας την έδρα της, με το τελικό 2-1 να της δίνει ένα μικρό, αλλά σσημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν σημαντικές φάσεις στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την Μπενφίκα να μετουσιώνει όμως σε γκολ την πρώτη δική της, με τον Ράφα Σίλβα στο 16ο λεπτό.

Οι «Αετοί» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό στο «καυτό» Ντα Λουζ, με τη Μαρσέιγ να μην απειλεί.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, στο 52, ο Ντι Μαρία συνδυάστηκε εκπληκτικά με τον Ζοάο Μάριο για να διαμορφώσει το 2-0.

Στο 66΄, ο Ομπαμεγιάνγκ υποδέχθηκε την εκπληκτική κάθετη πάσα του Ουναχί, εκμεταλλεύτηκε τον λάθος υπολογισμό του «αστεριού» της άμυνας της Μπενφίκα, Αντόνιο Σίλβα, και πλάσαρε ιδανικά τον Τρούμπιν, συνεχίζοντας να προσθέτει γκολ στον… μακροσκελή λογαριασμό του στο Europa League!

Κάθε φάση του αγώνα είχε γίνει γκολ, αλλά στο 73΄ο Χαρίτ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Η Μαρσέιγ δεν συνέχισε στο ίδιο μομέντουμ ως το φινάλε, η Μπενφίκα απορρόφησε την -όχι πολύ μεγάλη- πίεση που της ασκήθηκε, και το 2-1 αφήνει τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς στο «Βελοντρόμ».