Τέσσερα ματς, 18 γκολ: Τι ζήσαμε χάρη στο Champions League σε 48 ώρες; (video)

Είχαμε 2,6 γκολ ανά 90άλεπτο και συζητάμε για προημιτελικά Champions League. Παρακολουθήσαμε τέσσερα ολότελα αμφίρροπα παιχνίδια. Συνολικά, είδαμε 18 φορές την μπάλα στα δίχτυα. Είχαμε ανατροπές και συγκινήσεις. Για αυτό είναι η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Και για αυτό, «ευτυχώς» που δεν αργούν οι ρεβάνς…

Ολοκληρώθηκε αισίως το πρώτο διήμερο του Champions League εντός του 2024. Ένα απίθανο διήμερο. Περάσαμε 48 ώρες γεμάτες γκολ, ανατροπές, συγκινήσεις, φωνές για τη διαιτησία, δοκάρια…

Τέσσερα συγκλονιστικά ματς, κανένα φαβορί και όλα θα κριθούν σε μία εβδομάδα από τώρα. Είχαμε δύο ισοπαλίες πριν από 48 ώρες, μία νίκη γηπεδούχου και ένα «διπλό». Κάθε λογής αποτέλεσμα έκανε την εμφάνισή του, με κάθε πιθανό τρόπο.

Να ξεκινήσει κανείς από το Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι; Εκεί που είχαμε τρία γκολ στα πρώτα 12 λεπτά, ανατροπή, εν συνεχεία δύο εκπληκτικά γκολ των «πολιτών» και τελικά ένα απίστευτο 3-3;

Να περάσουμε στο Άρσεναλ – Μπάγερν Μονάχου; Με τους «κανονιέρηδες» να προηγούνται, στο ημίχρονο να βρίσκονται πίσω στο σκορ, τον Λεάντρο Τροσάρ να γίνεται η καλύτερη… αλλαγή στην Ευρώπη και στο φινάλε, τον Μπουκάγιο Σάκα να είναι έξαλλος για πέναλτι που δεν του δόθηκε;

Ή να φτάσουμε στο «σήμερα»; Στο τρομερό 3-2 της Μπαρτσελόνα στο Παρίσι, με «υπογραφή» Ραφίνια, γκολ Κρίστενσεν και δύο δοκάρια των Γάλλων του Κιλιάν Εμπαπέ.

Και όλα αυτά, για να καταλήξουμε στο θεωρητικά πιο απλό ματς της βραδιάς. Ή τουλάχιστον, έτσι φαινόταν. Διότι η Ατλέτικο Μαδρίτης προηγήθηκε με 2-0 στο 30’ και στο φινάλε είδε την Μπορούσια Ντόρτμουντ να μειώνει και να έχει δύο δοκάρια για την ισοφάριση. Είναι πραγματικά… αδιανόητο.

Παρακολουθήσαμε 18 γκολ σε 48 ώρες. Είχαμε 2,6 γκολ ανά αναμέτρηση. Φαντάζει απίθανο. Και το καλύτερο από όλα; Οι ρεβάνς… δεν αργούν!