Τι ιστορία στο Φράιμπουργκ – Λειψία: Από το χαμένο πέναλτι… πενταετίας, σε ένα γκολ – δώρο! (video)

Κόντρα στη ροή του ματς, η Φράιμπουργκ κέρδισε πέναλτι, ο Χόλερ αστόχησε και δευτερόλεπτα μετά, η Λειψία σκόραρε μετά από απίθανο «δώρο» της άμυνας των γηπεδούχων!

Εύκολο αποδεικνύεται το έργο της Λειψίας στην έδρα της Φράιμπουργκ για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, αφού προηγείται ήδη από το ημίχρονο με 3-0.

Πήρε το προβάδισμα μόλις στο 2΄ με τον Χαϊντάρα για να διπλασιάσει τα τέρματά της λίγο αργότερα με τον Οπεντά.

Η ζυγαριά έγερνε ξεκάθαρα προς το μέρος της, όμως στο 41΄ οι γηπεδούχοι απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για να επιστρέψει στο ματς. Κέρδισαν πέναλτι και την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Χόλερ.

Άπαντες πίστεψαν πως θα μείωνε το σκορ, αφού έχει να χάσει πέναλτι εδώ και… πέντε χρόνια, από τη σεζόν 2019/2020. Μάλιστα, αυτό ήταν το τρίτο άστοχο της καριέρας του, καθώς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και η άμυνα της Λειψίας απομάκρυνε στη συνέχεια τον κίνδυνο.

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά τρία λεπτά μετά, ένας εντελώς λάθος υπολογισμός της μπάλας από τον αμυντικό της Φράιμπουργκ, έδωσε την ευκαιρία στον Οπεντά να κάνει τρία τα τέρματα για την ομάδα του.

Όπως και έγινε, αφού είπε το «ευχαριστώ» και σημείωσε το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση!