Χετάφε – Τζιρόνα 1-0: Ο Σαντιάγκο έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Καταλανών για τίτλο

Μία καταδικαστική ήττα δέχθηκε η Τζιρόνα από την Χετάφε και οι ελπίδες για τίτλο πλέον έχουν αρχίσει να… εξαϋλώνονται (1-0, 16/03).

Αρκετά πίσω έχει μείνει η Τζιρόνα στο κυνήγι του τίτλου, μετά και από την ήττα της επί της Χετάφε για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκονται οι Καταλανοί.

Με μία εξαιρετική κάθετη του Μορίμπα, ο Σαντιάγκο βγήκε απέναντι στον αντίπαλο κίπερ και στο 33ο λεπτό δεν αστόχησε για το 1-0.

Με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ο Ντόβμπικ απείλησε στο 43’, όμως ο Ουκρανός δεν βρήκε εστία.

Ο επιθετικός της Τζιρόνα απείλησε ξανά στο 45ο λεπτό και πάλι όμως χωρίς να βρίσκει στόχο.

Στο 80ο λεπτό ο Μάτα έφτασε κοντά σε ένα εκπληκτικό γκολ, όμως ο Γκαζανίγκα, με μία εκπληκτική απόκρουση, έδιωξε εντυπωσιακά.

Χετάφε (Μ. Χιμένεθ): Σόρια, Ιγκλέσιας, Τζενέ, Άλβαρες, Αλντερέτε, Σαντιάγκο, Μακσίμοβιτς, Μορίμπα, Μίγια, Ροντρίγκεθ, Γκρίνγουντ

Τζιρόνα (Μίτσελ): Γκατσανίγκα, Έρικ Γκαρθία, Χουάνπε, Μπλιντ, Γκουτιέρες, Πόρτου, Κόουτο, Αλέις Γκαρθία, Ιβάν Μαρτίν, Σάβιο, Ντόβμπικ