Τζιρόνα – Οσασούνα 2-0: Ο Πόρτου με τον Σάβιο «καθάρισαν» και οι Καταλανοί συνεχίζουν να… ελπίζουν

Η Τζιρόνα συνεχίζει να πιστεύει στο… θαύμα, «λυγίζοντας» την Οσασούνα στην έδρα της, με ήρωα τον Πόρτου, μέχρι ο Σάβιο να «κλειδώσει» οριστικά τη νίκη (2-0, 09/03). Οι Καταλανοί συνεχίζουν σταθερά στο «κυνήγι» της Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Πόρτου - Σάβιο έκαναν την δουλειά για την Τζιρόνα και χάρισαν μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Οσασούνα, για την 28η αγωνιστική της La Liga, (2-0, 09/03).

Οι Καταλανοί βρίσκονται στο -4 από την Ρεάλ Μαδρίτης, αν και έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ο Τσιγκάνκοφ με μία εξαιρετική πάσα στο 13’, βρήκε τον Πόρτου μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός «εκτέλεσε» για το 1-0.

Ο Μοχίκα παραλίγο να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, όμως το σουτ που επιχείρησε στο 29ο λεπτό δεν βρήκε στόχο.

Ο Ντόβμπικ έφτασε κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ στο 64ο λεπτό.

Το παιχνίδι «κλείδωσε» οριστικά στο 87’, όταν ο Σάβιο με ένα… ψυχρό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Τζιρόνα (Μίτσελ): Γκαζανίγκα, Γκαρσία, Λόπες, Μπλιντ, Γκουτιέρεζ, Μάρτιν, Γκαρσία, Πόρτου, Τσιγκάνκοφ, Ντόιβμπικ, Σάβιο

Οσασούνα (Τ. Αρασάτε): Ερέρα, Εράδο, Κατένα, Γκαρσία, Μοχίκα, Ορόζ, Τόρο, Μονκαγιόλα, Αρέσο, Μπούντιμιρ, Γκαρσία