Δεν έγινε ξανά: Ο Παναιτωλικός προηγείται του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο, για… πρώτη φορά ιστορικά! (video)

Ο Παναιτωλικός κάνει το 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό και «γράφει» ιστορία. Το γκολ ένας… Πορτογάλος, που έκανε ό,τι ουδείς κατόρθωσε, από το 1976 μέχρι «σήμερα»!

Σας φαίνεται απίστευτο; Και όμως, είναι πραγματικότητα. Ο Παναιτωλικός υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League και γίνεται η δεύτερη ομάδα, μετά τον Αστέρα Τρίπολης, που προηγείται απέναντι στο σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Ο Ντουάρτε ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, όμως το σημαντικότερο της υπόθεσης… δεν είναι αυτό. Τι εννοούμε; Πως με το 1-0 του 33ου λεπτού, οι Αγρινιώτες «έγραψαν» ιστορία, καθώς για πρώτη φορά προηγούνται κόντρα στους «ερυθρολεύκους», στο «σπίτι» τους.

Είναι η 9η φορά που τους υποδέχονται. Δεν είχε συμβεί σε καμία από τις οκτώ προηγούμενες, από το 1976 μέχρι «σήμερα». Και τελικά, ήρθε ένας Πορτογάλος για να δώσει τέλος στο σερί και να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, 12 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρος!