Μόντσα – Μίλαν 4-2: «Κηδεία» για τους Μιλανέζους που… πέταξαν τη δεύτερη θέση

Η Μίλαν δέχθηκε μία σκληρή και απρόσμενη ήττα από τη Μόντσα (4-2, 18/02) και έχασε μία «χρυσή» ευκαιρία να… σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Εφιαλτικό» βράδυ για τη Μίλαν, με τη Μόντσα να παίρνει ένα σπουδαίο… τρίποντο (4-2, 18/02), για την 25η αγωνιστική της Serie A.

Οι «ροσονέρι» είχαν τη δυνατότητα να ανέβουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την «γκέλα» της Γιουβέντους από την Βερόνα (2-2, 17/02).

Η ευκαιρία αυτή όμως πήγε στα… σκουπίδια, με την ομάδα του Πιόλι να καλείται άμεσα να συνέλθει.

Στον Τζούριτς ανήκει η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του παιχνιδιού, αλλά η κεφαλιά του επιθετικού των γηπεδούχων στο 36’ πέρασε απευθείας άουτ.

Ο Πεσίνα άνοιξε το σκορ για τη Μόντσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45ο λεπτό, για το 1-0.

Το 2-0 δεν άργησε, καθώς σε μία εξαιρετική αντεπίθεση στο 45+6’ ο Μότα βρέθηκε απέναντι από τον Μενιάν και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 51ο λεπτό ο Γιόβιτς αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Μίλαν έβγαλε αντίδραση με τον Ζιρού να μειώνει σε 2-1, στο 65ο λεπτό.

Ζωντάνια έδωσε στο παιχνίδι ο Πούλισικ, με ένα φοβερό τέρμα στο 88ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και με τον Μποντό «εκτέλεσαν» τη Μίλαν και πήραν ένα σπουδαίο «τρίποντο», με τον κόσμο στις κερκίδες να… παραληρεί.

Το… κερασάκι έβαλε ο Κολόμπο γράφοντας στο 90+5’ το τελικό 4-2.

Μόντσα (Ρ. Παλαντίνο): Ντι Γκρεγκόριο, Ίτσο, Μαρί, Α. Καρμπόνι, Μπιριντέλι, Πεσίνα, Γκαλιαρντίνι, Μότα, Κολπάνι, Τζούριτς, Β. Καρμπόνι

Μίλαν (Σ. Πιόλι): Μενιάν, Φλορέντζι, Τιάο, Γκάμπια, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Αντλί, Τσουκουέζε, Λόφτους-Τσικ, Οκαφόρ, Γιόβιτς