Κύπελλο Ασίας: Χατ-τρικ στα… πέναλτι και back-to-back κατάκτηση για το Κατάρ, «στοπ» στο θαύμα της Ιορδανίας!

Τρία πέναλτι του Ακράμ Αφίφ, έβαλαν «φρένο» στην εκπληκτική πορεία της Ιορδανίας στο Κύπελλο Ασίας. Το Κατάρ κέρδισε με 3-1 (10/02) και κατέκτησε, στην έδρα του, το τρόπαιο για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση!

Η Ιορδανία πίστευε μέχρι και την τελευταία στιγμή στο «θαύμα»! Στον τελικό όμως, «λύγισε» από τη… λευκή βούλα. Το Κατάρ κέρδισε με 3-1 (10/02), χάρη σε τρεις εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Ακράμ Αφίφ.

Έτσι, κατέκτησαν το Κύπελλο Ασίας που διεξήχθη στη χώρα τους τη φετινή χρόνια, φτάνοντας με τον τρόπο αυτό, στον δεύτερο τίτλο τους στον θεσμό, και μάλιστα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ο Αφίφ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό από τα έντεκα βήματα, για να έρθει η απάντηση από τον Αλ Ναϊμάτ στο 67’, κάνοντας το 1-1.

Παρ’ όλα αυτά, η ισοπαλία δεν παρέμεινε για πολλή ώρα. Μόλις έξι λεπτά αργότερα, ο Αφίφ έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, γράφοντας με τον ίδιο τρόπο το 1-2 στο 73’.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης, φτάνοντας σε χατ-τρικ, με τρία πέναλτι, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.