Τέλος το όνειρο της Συρίας – Αποκλεισμός στα πέναλτι και πρόκριση για το Ιράν στα προημιτελικά!

Οδυνηρός αποκλεισμός για τη Συρία, μένει εκτός Κόπα Άφρικα, πρόκριση για το Ιράν στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας. Στα προημιτελικά το σύνολο του Ανσαριφάρντ, δεν προχωρά η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ.

Προσπάθησε, πάλεψε πολύ η Συρία, έφτασε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στο Ιράν, με τους τυπικά γηπεδούχους να επικρατούν με 5-3 στη «ρώσικη» ρουλέτα, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Ο Ταρεμί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για το Ιράν, αλλά ο Κιριμπί ισοφάρισε στο 64’, από το σημείο του πέναλτι.

Το Ιράν του Καρίμ Ανσαριφάρντ έμεινε με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Ταρεμί στις καθυστερήσεις, αλλά άντεξε στην παράταση. Έστειλε το ματς στα πέναλτι, δεν αστόχησε ποτέ και συνεχίζει στην προημιτελική φάση του Κόπα Άφρικα, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία.