Η στιγμή που το Μαρόκο αναθάρρησε λόγω Ελ Κααμπί, αλλά ο Χακίμι από ήρωας έγινε... μοιραίος! (video)

Το Μαρόκο γνώρισε τον οδυνηρό αποκλεισμό από τη Νότια Αφρική (30/01, 2-0), με τη φάση που έκρινε, όπως αποδείχθηκε, την αναμέτρηση, να έχει και άρωμα… Ολυμπιακού.

Μία από τις εκπλήξεις του φετινού Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, η Νότια Αφρική, προκρίθηκε στους «8» με τη νίκη απέναντι στο Μαρόκο με 2-0. Μία ακόμη αναμέτρηση με δραματικό φινάλε και με «μοιραίο» για τους Μαροκινούς ένα από τα μεγάλα τους αστέρια.

Ο λόγος για τον Ασράφ Χακίμι που είχε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 για τη χώρα του πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου. Δευτερόλεπτα πριν, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού επιχείρησε σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού της Νοτίου Αφρικής με τον διαιτητή τελικά να καταλογίζει πέναλτι.

Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Χακίμι, όμως από ήρωας αποδείχθηκε… μοιραίος. Ο ποδοσφαιριστής της Παρί Σεν Ζερμέν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα κατέληξε άουτ και άπαντες στο μαροκινό «στρατόπεδο» έμειναν αποσβολωμένοι από την εξέλιξη αυτή.

Τα όνειρα των Μαροκινών έσβησαν οριστικά στις καθυστερήσεις με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μοκοένα.