Bundesliga: Καταιγιστική η Ντόρτμουντ και με 10 η Φράιμπουργκ «πλήγωσε» την Χόφενχαϊμ

Η Ντόρτμουντ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Κολωνία την οποία και διέλυσε με «4αρα», (4-0, 20/01). Η Χόφενχαϊμ γύρισε από την «κόλαση» του 2-0 και μάλιστα κυνήγησε και την ολική ανατροπή, όταν η Φράιμπουργκ έμεινε με 10. Όμως ο Σάλαϊ έβαλε ένα τέλος σε αυτές τις ελπίδες (3-2, 20/01).

Η Bundesliga έχει ξεκινήσει πλέον για τα καλά, μετά την χειμερινή της διακοπή και το πρωτάθλημα έχει πάρει… φωτιά.

Η Ντόρτμουντ έχει επιστρέψει… κεφάτη με επτά γκολ σε δύο αναμερίσεις. Αυτή την φορά το… θύμα ήταν η Κολωνία (3-0, 20/01).

Σε ένα ματς… ροντέο, Φράιμπουρκ και Χόφενχαϊμ, μας χάρισαν ένα υπέροχο «θρίλερ» με πέντε γκολ (3-0, 20/01).

Η Ντάρμσταντ «πλήγωσε» στο τέλος την Άιντραχτ και της… έκοψε δύο σίγουρους βαθμούς, (2-2, 20/01).

Καθυστέρηση υπήρξε πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο Μπόχουμ-Στουτγκάρδη λόγο ενός προβλήματος ασφαλείας.

Κολωνία - Ντόρτμουντ 0-4:

«Μαγική» εμφάνιση για τη Ντόρτμουντ η οποία… διέλυσε την Κολωνία μέσα στην έδρα της. Ο Μάλεν άνοιξε το σκορ στο 12’, με τον Φίλκρουγκ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, στο 58’ από την λευκή βούλα.

Ο Ολλανδός «χτύπησε» και πάλι στο 61’ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Μουκοκό στις καθυστερήσεις έγραψε και το τελικό 4-0.

Ντάρμσταντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2:

Απογοήτευση προκάλεσε η Άιντραχτ, καθώς απέναντι στην ουραγό Ντάρμσταντ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Ο Ενκουκού έδωσε το προβάδισμα στους «αετούς» στο 33’, ενώ στο 51ο λεπτό ο Κνάουφ έκανε το 2-0.

Από εκεί και πέρα όμως όλα πήγαν… στραβά για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζούστβαν μείωσε σε 2-1, στο 61’, με τον Κλάρερ στην τελευταία φάση του αγώνα να… σοκάρει σκοράροντας το 2-2.

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 3-2:

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση ο Φράιμπουργκ, με τους Χόλερ (37’) και Γκρίφο (55’), να παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Βέγκχορστ μείωσε στο 57’, με τον Μπέιερ να ισοφαρίζει στο 77ο λεπτό. Στο 82’ η κατάσταση πήγε ακόμη πιο λάθος για τους γηπεδούχους, με τον Γκούλντε να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ακόμη και με 10 όμως ο Σάλαϊ βρήκε το νικητήριο γκολ, στο 85ο λεπτό, κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς.

Χάιντενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 1-1:

Οι «λύκοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, με τον Σέρνι να βρίσκει δίχτυα στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως επανήλθαν στο παιχνίδι χάρη στο αυτογκόλ του Τζενζ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Μπόχουμ – Στουτγκάρδη:

Λόγο ενός προβλήματος ασφαλείας, το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα καθυστέρησε αρκετά λεπτά για να ξεκινήσει.