Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης η Αλγερία, τη «λύτρωσε» στο φινάλε ο Μπουνέτζα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπουνέτζα που σκόραρε στις καθυστερήσεις για το 2-2, η Αλγερία πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Μπουρκίνα Φάσο για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Αλγερία που μετά την απογοητευτική εμφάνιση στην πρεμιέρα και το 1-1 κόντρα στην Ανγκόλα, άφησε πίσω της δύο ακόμη βαθμούς στην προσπάθειά της να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Μπουρκίνα Φάσο μπήκε μπροστά με υπέροχη κεφαλιά του Κονατέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 49’ για να κάνει δύο τα τέρματά της και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση από τον Μπουνέτζα που σκόραρε και στην πρώτη αγωνιστική. Ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει «τούμπα» το ματς μόλις ένα λεπτό μετά αστοχώντας με κοντινή κεφαλιά.

Η Μπουρκίνα Φάσο πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με πέναλτι στο 71ο λεπτό με σκόρερ τον Τραορέ της Άστον Βίλα. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις, μέχρι που ο Μπουνέτζα έδωσε ξανά τη λύση για τη χώρα του και τη… λύτρωσε σκοράροντας στο 95’ για το