Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Έγραψε ιστορία η Ναμίμπια, νικηφόρα πρεμιέρα για το Μάλι!

Ιστορική νίκη για τη Ναμίμπια κόντρα στην Τυνησία με 1-0 (16/01), ενώ παράλληλα εύκολα επικράτησε το Μάλι επί της Νότιας Αφρικής (2-0). Κέρδισε και η Μπουρκίνα Φάσο τη Μαυριτανία, με 1-0.

Μία απίθανη νίκη πανηγύρισε στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής η Ναμίμπια! Για πρώτη φορά στην ιστορία της κέρδισε στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε με 1-0 της Τυνησίας, χάρη στο τέρμα του Χότο στο 88ο λεπτό!

Βασικός για τους Τυνήσιους ήταν ο Κεσχρίντα του Ατρομήτου, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

Στο έτερο ματς του ομίλου, το Μάλι κέρδισε σχετικά εύκολα τη Νότια Αφρική, επικρατώντας με 2-0. Ουσιαστικά, το ματς κρίθηκε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα γκολ των Τραορέ (60’) και Σιναγιόκο (66’), να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη.

Στην αναμέτρηση του 4ου ομίλου, η Μπουρκίνα Φάσο χαμογέλασε στο φινάλε, αφού κέρδισε με 1-0 τη Μαυριτανία, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τραορέ, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων!