Καμερούν – Γουινέα 1-1: Μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και από έναν βαθμό, βασικοί Μουκουντί και Αγκιμπού Καμαρά

Αλληλοεξουδετερώθηκαν Καμερούν και Γουινέα, μένοντας στο 1-1, στην πρεμιέρα τους στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Βασικοί ξεκίνησαν οι Μουκουντί και Αγκιμπού Καμαρά.

Στην ισοπαλία έμειναν το Καμερούν με τη Γουινέα (1-1, 15/01), για το πρώτο τους ματς στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Μουκουντί και Αγκιμπού Καμαρά, ξεκίνησαν αμφότεροι ως βασικοί για τα αντιπροσωπευτικά τους συγκροτήματα.

Ο Μπαγιό άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, έπειτα από κλέψιμο που έκανε ο μεσοεπιθετικός του Ατρομήτου. Ωστόσο, η Γουινέα έμεινε με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Καμάνο.

Το Καμερούν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 51’, με τον Μαγκρί. Σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.