Σενεγάλη – Γκάμπια 3-0: Θετικό ξεκίνημα με πρωταγωνιστή τον Καμαρά!

Εύκολη νίκη για τη Σενεγάλη κόντρα στην Γκάμπια (15/01, 3-0), στην πρεμιέρα στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, με τον Λαμίν Καμαρά να σημειώνει δύο τέρματα.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Σενεγάλη επικράτησε με 3-0 της Γκάμπιας (15/01), ξεκινώντας με το «δεξί» στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκεγιέ άνοιξε το σκορ, έπειτα από ασίστ του Σαντιό Μανέ, διευκολύνοντας το έργο της ομάδας του. Τότε, ανέλαβε δράση ο Λαμίν Καμαρά, που με δύο τέρματα στο 52’ και στο 86’, «κλείδωσε» οριστικά το τρίποντο για τους Σενεγαλέζους.

Η Γκάμπια ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Αμπρέου, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Υπενθυμίζουμε πως οι δύο ομάδες βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με Καμερούν και Γουινέα.