Τσέλσι – Φούλαμ 1-0: Πάλμερ λαμπρός καθοδηγεί τους «μπλε»! (video)

Με σκόρερ τον απόλυτο πρωταγωνιστή της την φετινή σεζόν, Κόουλ Πάλμερ, η Τσέλσι πήρε πολύτιμο τρίποντο και «αναρριχάται» στην βαθμολογία της Premier League. Έπιασαν την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην όγδοη θέση οι «μπλε», έχοντας ωστόσο παιχνίδι περισσότερο.

Η ψυχολογική ανάταση μετά την ήττα στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ με τη Μίντλεσμπρο ήταν απαραίτητη για τους «μπλε».

Βέβαια, θα ήθελαν να την έχουν πάρει με διαφορετικό τρόπο και με μια εμφάνιση που θα είχε ικανοποιήσει απόλυτα και τον κόσμο στο «Στάμφορντ Μπριτζ», προς το παρόν, όμως, αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο είχε επιβολή έναντι του αντιπάλου μονάχα στο πρώτο 20λεπτο, δίχως βέβαια αυτό να σημαίνει και μεγάλες χαμένες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Λένο. Ίσα - ίσα που η Φούλαμ στο 27' είχε τη μεγαλύτερη στιγμή στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο, με το διαγώνιο τελείωμα του Γουίλσον και την απόκρουση του Πέτροβιτς

Ο τελευταίος, όποτε χρειάστηκε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν παρών για την Τσέλσι ώστε να φτάσει στην κατάκτηση όλων των βαθμών. Το γκολ για τους «μπλε» σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν από κάθετη του Πάλμερ προς τον Στέρλινγκ στην περιοχή, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντιόπ στον πρώην επιθετικό των Λίβερπουλ και Σίτι

Ο Πάλμερ, όπως πάντα, ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα κι έγραψε το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Δοκάρι είχε ο Γκάλαχερ σε υπέροχο φαλτσαριστό σουτ στο 82', επέστρεψε στη δράση και πήρε χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά μετά τον περασμένο Σεπτέμβρη ο Μπεν Τσίλγουελ