Να τους σέβεστε: Έχετε καταλάβει τι έκανε η Λούτον στο τελευταίο «τέταρτο» απέναντι στην Τσέλσι; (pics)

Έχανε με 3-0 στο 75ο λεπτό και έκτοτε, έχει κάνει ολόκληρη την Premier League να παραμιλάει για χάρη της. Δύο γκολ, δύο δοκάρια, ένα ακυρωθέν τέρμα, δύο κλασσικές ευκαιρίες. Όλα αυτά σε μόλις ένα τέταρτο παιχνιδιού, με τη Λούτον να «πατά» την Τσέλσι, αλλά να μην προβαίνει στην ολική επαναφορά. Δεν πήρε βαθμό ή βαθμούς. Αλλά στο τέλος της ημέρας, πόση σημασία έχει αυτό, μπροστά στο πραγματικό επίτευγμα της ομάδας του Ρομπ Έντουαρντς;

Τι και αν έχανε με 3-0; Τι και αν η Τσέλσι έμοιαζε πως θα γίνει η μοναδική ομάδα φέτος που θα κέρδιζε τη Λούτον με παραπάνω από ένα γκολ διαφορά, στο «σπίτι» της;

Στο 75ο λεπτό, το σκορ είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου και ο Κόουλ Πάλμερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Εύκολη επικράτηση, σκορ που δεν αντιπροσώπευε την εικόνα της συνάντησης, αλλά φάνταζε ως ο απόλυτος ορισμός της «επαγγελματικής νίκης».

Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Ρομπ Έντουαρντς αποφάσισε να κάνει κάτι που ελάχιστα club θα κατάφερναν, στην πρώτη τους σεζόν στην Premier League. Να παλέψει. Να προσπαθήσει μέχρι τέλους. Και ακόμη και αν δεν πάρει βαθμό, θα κερδίσει την αναγνώριση ολόκληρου του ποδοσφαιρικού κοινού.