Ρόμα – Νάπολι 2-0: Ο «καπιτάνο» και ο Λουκάκου έδωσαν τη λύση για τους… πρωτευουσιάνους

Η Ρόμα βρήκε τις λύσεις απέναντι στη Νάπολι και οι Πελεγκρίνι - Λουκάκου της χάρισαν μία σπουδαία νίκη μέσα στο Ολίμπικο (2-0, 23/12). Τεταμένο το κλίμα, με τους «παρτενοπέι» να τελειώνουν το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο.

Η Ρόμα ευχαρίστησε το κοινό της στο Ολυίμπικο νικώντας με 1-0 τη Νάπολι για την 17 αγωνιστική της Serie A.

Ο Πελεγκρίνι ήταν ο πρωταγωνιστής, με τον αρχηγό να κρίνει με δικό του γκολ την αναμέτρηση. Οι «παρτενοπέι» έμειναν στο τέλος με εννέα παίκτες με τα από τις αποβολές των Πολιτάνο και Όσιμεν.

Δυνατά ξεκίνησε η Ρόμα με τον Μπόβε να τραντάζει το αντίπαλο οριζόντιο δοκάρι με ένα εξαιρετικό σουτ στο 19ο λεπτό.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 21ο λεπτό απείλησε ξανά, αλλά ο Μερέτ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 55ο λεπτό ο Κβαρατσχέλια δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Πατρίσιο, με τον Πορτογάλο όμως να αντιδρά υποδειγματικά.

Ο Πολιτάνο αντικρίζει την κόκκινη κάρτα στο 66’ μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα και αφήνει τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ρόμα και στο 76’ με τον αρχηγό της άνοιξε το σκορ. Ο Πελεγκρίνι πήρε την μπάλα από το... τσαφ του Ελ Σαράουϊ και «εκτέλεσε» ιδανικά για το 1-0.

Στο 86 λεπτό αποβλήθηκε και ο Οσίμεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Νάπολι τελείωσε το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Λουκάκου τελείωσε στις καθυστερήσεις το ματς με όμορφο τελείωμα μέσα από την περιοχή, για το τελικό 2-0.

Ρόμα (Ζ. Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Κριστάντε, Παρέδες, Μπόβε, Ζαλέβσκι, Μπελότι, Λουκάκου

Νάπολι (Γ. Ματσάρι): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζεζούς, Ρούι, Ζαμπό Ανγκισά, Λόμποτκα, Ζιελίνσκι, Πολιτάνο, Όσιμεν, Κβαρατσχέλια