Στην Αλ Αχλί η τρίτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Η Αλ Αχλί επικράτησε με 4-2 (22/12) της Ουράβα στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, κατακτώντας κάπως έτσι την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Ήταν ανώτερη, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και έφτασε σε μία άνετη νίκη επί της Ουράβα η Αλ Αχλί. Επικράτησε με 4-2 (22/12) στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων και κάπως έτσι έκανε δική της την τρίτη θέση της διοργάνωσης.

Ο σύλλογος της Αιγύπτου πήρε αρχικά προβάδισμα δύο τερμάτων, με την Ουράβα ωστόσο να μειώνει πριν το ημίχρονο. Μάλιστα, έφτασε και στην ισοφάριση από την άσπρη βούλα στο 54’, αλλά το αυτογκόλ του Κοϊζούμι στο 60’, έδωσε ξανά «κεφάλι» στο σκορ στην Αλ Αχλί.

Παρά το γεγονός ότι είχε την ευκαιρία για το 4-2 στο 75’, καθώς κέρδισε πέναλτι, το τέταρτο τέρμα άργησε να έρθει, καθώς ο Μααλούλ αστόχησε. Ο ίδιος παίκτης όμως, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.