Εστορίλ - Πόρτο 3-1: «Δράκοι» ανεπίδεκτοι μαθήσεως και εκτός Λιγκ Καπ! (video)

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Εστορίλ «σόκαρε» την Πόρτο (3-1) και την άφησε εκτός συνέχειας από το πορτογαλικό Λιγκ Καπ.

Είναι πλέον τετριμμένο, αλλά είναι αλήθεια. Τα Κύπελλα είναι οι θεσμοί των εκπλήξεων και μία ακόμη έκπληξη «έσκασε» το βράδυ της Τετάρτης στην Πορτογαλία, όπου η Εστορίλ έστειλε στο «καναβάτσο» τους «δράκους» του Σέρτζιο Κονσεϊσάο με σκορ 3 – 1 και τα δύο νικητήρια τέρματα να έρχονται στις καθυστερήσεις.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 22ο λεπτό, ο Κασιάνο, με την Πόρτο να βρίσκει, με τον Πέπε, γκολ ισοφάρισης λίγο αργότερα.

Και ενώ όλα έδειχναν να κυλούν δίχως περαιτέρω έκτροπα… η ομάδα του Σεάμπρα με δύο «χτυπήματα» στις καθυστερήσεις, πρώτα στο 92' από τον Ραφίκ Γκουιτάνε και στη συνέχεια στο 96' από τον Ζοάο Κάρλος (πέναλτι) έβγαλε νοκ άουτ από τη συνέχεια την Πόρτο, η οποία καλείται «χριστουγεννιάτικα» (23/12) να παίξει και το εναπομείναν παιχνίδι παρηγοριάς με αντίπαλο τη Λεϊσόες.