«Fast track» ισοφάριση για τη Σίτι, με τον Χάαλαντ να ξεπερνά -και- τον Φαν Νίστελροϊ! (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε μόλις δεκαπέντε λεπτά στο 2ο ημίχρονο, για να επιστρέψει από το 2-0 υπέρ της Λειψίας.

Ο Οπεντά έκανε ό,τι μπορούσε. Εξέθεσε και τα δύο σέντερ μπακ της Μάντσεστερ Σίτι, σκόραρε δύο φορές, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης των «πολιτών» με τη Λειψία, για την 5η αγωνιστική του Champions League, όλα άλλαξαν. Μέσα σε μόλις 15'!

Το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα ανέβασε ταχύτητα απότομα και μείωσε με τον Έρλινγκ Χάαλαντ στο 55ο λεπτό. Γκολ Νο.40 για τον Νορβηγό στη διοργάνωση, σε μόλις 35 ματς!

«Έπιασε» τον Ρουντ Φαν Νίστελροϊ στη λίστα των σκόρερς, έχοντας παίξει μάλιστα, σε δέκα ματς λιγότερα! Και προφανώς, είναι ο πρώτος που το καταφέρει τόσο γρήγορα. Και ο νεαρότερος, αφήνοντας πίσω του, τον Κιλιάν Εμπαπέ. Κουράγιο να έχουμε, να μετράμε ρεκόρ!

Ένα τέταρτο αργότερα (70'), ήταν η σειρά του Φόντεν να «χτυπήσει», και από δημιουργός του πρώτου γκολ, να γίνει εκτελεστής, για το 2-2.