Με το «0» η Ιταλία θα προστατεύσει τα… σκήπτρα της, αρκέστηκε στην ισοπαλία η πρωτοπόρος Αγγλία

Η Ιταλία πήρε ένα «χρυσό» βαθμό στην αναμέτρηση με την Ουκρανία (0-0, 20/11) και μαζί το εισιτήριο για τα γήπεδα τη Γερμανίας. Αγγλία και Βόρεια Μακεδονία με… μηδαμινό βαθμολογικό ενδιαφέρον, έμειναν στην ισοπαλία (1-1 20/11).

Η Ιταλία κατάφερε να μην χάσει από τους Ουκρανούς και πήρε έναν βαθμό (0-0, 20/11), ο οποίος είναι υπέρ αρκετός για να της χαρίσει την πρόκριση στο Euro 2024. Η Αγγλία είχε ήδη «κλεισμένη» την πρώτη θέση, επομένως η ισοπαλία από την Βόεια Μακεδονία (1-1, 20/11) δεν της στοίχησε απολύτως τίποτα.

Ο Κιέσα στο 7ο λεπτό έγινε απειλητικός για χάρη της Ιταλίας. Η προσπάθεια του όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του αντίπαλου κίπερ.

Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν άλλη μία ευκαιρία, καθώς ο Φρατέζι δεν ευστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Η σειρά της Ουκρανίας για να απειλήσει ήρθε στο 66ο λεπτό, με τον Μούντρικ να μην μπορεί να νικήσει τον Ντοναρούμα.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να λύσει εν τέλει τον… γόρδιο δεσμό και κερδισμένη βγήκε η «σκουάντρα τσούρα».

Ο Γουότκινς «σπατάλησε» την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν στο 15’ η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Ο Μπάρντι άνοιξε το σκορ για χάρη της Βόρειας Μακεδονίας στο 41ο λεπτό. Αφού πρώτα δεν κατάφερε να σκοράρει από την λευκή βούλα, πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Πίκφορντ και έκανε με αν το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε στο 59ο λεπτό, με τον Φόντεν να νικάει τους πάντες στον αέρα για το 1-1.