Η Κροατία «καθάρισε» στο τέταρτο τη Λετονία και άφησε πίσω τους Ουαλούς

Η Κροατία δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το «δώρο» της Ουαλίας και με μία άνετη επικράτηση απέναντι στη Λετονία (2-0, 18/11), έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο Euro 2024.

Η δεύτερη θέση της ανήκει και η Κροατία πλέον ελέγχει τη μοίρα της, για το ερχόμενο Euro 2024.

Μία «στροφή» πριν το φινάλε του 4ου ομίλου για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, οι Κροάτες με νίκη επί της Λετονίας (2-0, 18/11) ξεπέρασαν στην βαθμολογία την Ουαλία, εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία τους, απέναντι στην Αρμενία (1-1, 18/11).

Μόλις στο 7ο λεπτό το… τρένο μπήκε στις ράγες, με τον Μέιερ να ανοίγει το σκορ, μετά από υπέροχη πάσα του Ιβάνουσετς.

Η Κροατία έδειχνε να «καθαρίζει» το παιχνίδι και στο 16ο λεπτό ο Κράμαριτς βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και χωρίς δεύτερη σκέψη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά το τελείωμα του Πάσαλιτς χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.