Πρώτη και… καλύτερη η Δανία, πήρε το ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου απέναντι στη Σλοβενία

Η Δανία επικράτησε επί της Σλοβενίας και πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή του 8ου ομίλου (2-1, 17/11). Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, έμειναν όμως με άδεια… χέρια.

Οι τρομεροί Δανοί «λύγισαν» εντός έδρας την Σλοβενία (2-1, 17/11)  για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2024 και πλέον τα όνειρα τους ταξιδεύουν στην Γερμανία.

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι η έδρα των γηπεδούχων ήταν αυτή που εν τέλει… μίλησε και χάρισε στη Δανία τρεις «χρυσούς» βαθμούς.

Image

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με τον Κρίστενσεν στο 26ο λεπτό να βρίσκει υπέροχα τον Μέιλε και αυτός από πλάγια θέση «εκτέλεσε» ιδανικά για το 1-0.

Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ καθώς ο Τζάνζα μόλις τρία λεπτά μετά ισοφάρισε με ένα καταπληκτικό φάουλ σε 1-1.

Ο Ντιλέινι ήταν τελικά αυτό που καθόρισε την μοίρα του αγώνα. Στο 55ο λεπτό και μετά από μία «αναμπουμπούλα» στην περιοχή των Σλοβένων, ο Δανός πετάχτηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.