Η Μολδαβία την «άγχωσε», αλλά η Αλβανία έκλεισε θέση για το EURO 2024

Η Αλβανία συνεχίζει να εντυπωσιάζει στα προκριματικά του EURO 2024 και έστω με τον έναν βαθμό απέναντι στη Μολδαβία (1-1, 17/11) «κλείδωσε» τη θέση της για τα γήπεδα της Γερμανίας.

Η Αλβανία τα κατάφερε και με μία πορεία που λίγοι θα περίμεναν ετοιμάζει… βαλίτσες για το EURO 2024. Απέναντι στη Μολδαβία για την 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου, πήρε έναν υπερπολύτιμο βαθμό (1-1, 17/11) ο οποίος επιτρέπει σε ολόκληρη τη χώρα να γιορτάσει μία σπουδαία πρόκριση.

Ο Νικολαέσκου απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ εκτός περιοχής στο 17’, το οποίο όμως απέκρουσε ο Αλβανός κίπερ.

Στο 25ο λεπτό η κερκίδα των φιλοξενούμενων πήρε «φωτιά», όταν ο Τσικάλεσι με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0.

Η Μολδαβία βρήκε απάντηση με τον Μπαμπόγκλο στο 87ο λεπτό της αναμετρήσεις νίκησε τον Μπερίσα και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Αλβανία «αγχώθηκε» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όμως κράτησε τον «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας, που την στέλνει στην τελική φάση του Euro 2024.