«Αγέραστος» ο Ρονάλντο και 9/9 για τους Πορτογάλους- – Η Σλοβακία ετοιμάζει… βαλίτσες για Γερμανία

Ο Ρονάλντο μπορεί να βρίσκεται στο 38ο έτος της ηλικίας του, συνεχίζει όμως να σκοράρει για χάρη της Πορτογαλίας που κέρδισε το Λιχτενστάιν (2-0, 16/11). Η Σλοβακία «κατατρόπωσε» την Ισλανδία (4-2, 16/11)και έκλεισε το… εισιτήριο της για το Euro 2024, ενώ το Λουξεμβούργο με μία εντυπωσιακή εμφάνιση «ξέσπασε» πάνω στη Βοσνία (4-1, 16/11).

Σίγουρα εντυπωσιακή θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την 9η αγωνιστική του 10ου ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Πορτογαλία με τον Ρονάλντο να μην σταματάει να σκοράρει πέρασε εύκολα από την έδρα του Λιχτενστάιν (2-0, 16/11). Η Σλοβακία κατέκτησε πανάξια την 2η θέση του με «διαλύοντας» την Ισλανδία (4-2, 16/11), ενώ το Λουξεμβούργο έκανε… πλάκα στη Βοσνία με «4αρα» (4-1, 16/11).

Ο Ζότα στο 46ο λεπτό βρήκε ξεμαρκάριστο τον Ρονάλντο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ να «κεραυνοβολεί» για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους, όταν ο Κασέλο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και με ένα απλό πλασέ έκανε το 2-0 στο 57ο λεπτό.

Μπορεί η κεφαλιά του Όσκαρσον στο 17’ να έδωσε το προβάδισμα στους Ισλανδούς, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Πρώτα ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Κούτσκα στο 30’, ενώ ο Ντούντα στο 36’ έφερε τα… πάνω κάτω από το σημείο του πέναλτι.

Ο Χαρασλίν με δύο προσωπικά του τέρματα στο 47’ και το 55’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, μέχρι ο Γκούντγιονσεν να μειώσει σε 4-2 στο 74ο λεπτό.

Τρομερό το Λουξεβούργο μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση και σκόραρε στο 6’ με κεφαλιά του Όλενσεν.

Ο Ροντρίγκες στο 30’ έκανε το 2-0 από την λευκή βούλα, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε μόνος του ο Μούτζακιτς. Άθελα του ο αμυντικός της Βοσνίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0.

Γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκότσκοβιτς στις καθυστερήσεις, μέχρι ο Ροντρίγκες στο 90+5’ να διαμορφώσει και το τελικό 4-1.