Εύκολα η Ισπανία την Κύπρο – «Έκλεψαν» τον βαθμό από τη Γεωργία στο φινάλε οι Σκωτσέζοι

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η Ισπανία στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του EURO 2024, καθώς κέρδισε στην Κύπρο με 3-1 (16/11). Στο έτερο ματς, η Σκωτία με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε την ισοπαλία (2-2) στην έδρα της Γεωργίας.

Εύκολο βράδυ είχε στην Κύπρο η Ισπανία. Έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2024 από τον πρώτο όμιλο των προκριματικών, επικράτησε με 3-1 (16/11), για να σημειώσει την πέμπτη διαδοχική της νίκη στη διοργάνωση.

Τον «χορό» των τερμάτων άνοιξε ο Λαμίν Γιαμάλ στο 5ο λεπτό, αφού πρώτα η «φούρια ρόχα» άλλαξε 22 συνεχόμενες πάσες! Ο Ογιαρθάμπαλ διπλασίασε το προβάδισμα των Ισπανών στο 22΄, ενώ ο Χοσέλου απλοποίησε ακόμα περισσότερο την υπόθεση νίκη, γράφοντας το 3-0 στο 28΄.

Το μόνο που κατάφερε η Κύπρος ήταν να μειώσει σε 1-3, χάρη στο γκολ του Πηλέα στο 75’.

Η Σκωτία, που επίσης έχει ήδη τσεκάρει το εισιτήριό της για τα γήπεδα της Γερμανίας, κατάφερε να ισοφαρίσει τη Γεωργία στις καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν πόντο με το τελικό 2-2.

Αρχικά, ο Κβαρατσχέλια έκανε το 1-0 μόλις στο 15ο λεπτό, αλλά ο… συνήθης ύποπτος των Σκωτσέζων, Σκοτ ΜακΤόμινεϊ, έφερε το ματς σε ισορροπία στην έναρξη του δευτέρου μέρους (49’).

Παρ’ όλα αυτά, ο άσος της Νάπολι λίγο αργότερα, στο 57’, έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Γεωργία κάνοντας το 2-1, αλλά δεν ήταν αρκετό, αφού ο Σάνκλαντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.