Ο Φαν'τ Σχιπ δεν είναι... μάγος και ο Άγιαξ στραβοπάτησε ξανά! (video)

Γκέλα είχε το… μενού για τον Άγιαξ, ο οποίος έκανε την ανατροπή κόντρα στην Άλμερε Σίτι, αλλά πληγώθηκε στο τέλος.

Λίγες μέρες μετά την εντός έδρας ήττα από τη Μπράιτον, ο Άγιαξ είχε απώλεια βαθμών και στο πρωτάθλημα.

Με τον Τζον Φαν’τ Σχιπ στον πάγκο υπάρχει αισιόδοξο κλίμα όμως ο «Αίαντας» δεν κατάφερε να φανεί αντάξιος των προσδοκιών απέναντι στην Άλμερε Σίτι κι έφυγε ισόπαλος (2-2) από την αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν το σκορ από το 67ο λεπτό ωστόσο αντέδρασαν άμεσα ισοφαρίζοντας στο επόμενο με τον Άκπομ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ενώ στο 82ο λεπτό έκαναν την ανατροπή με τον Ταχίροβιτς.

Στο τρίτο λεπτό τον καθυστερήσεων ο Ρόμπινετ έγραψε το τελικό 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πληγώνοντας τον Άγιαξ που φιλοδοξούσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς.