Άρσεναλ με το ένα... πόδι στα νοκ-άουτ, ξανά στο κόλπο η Αϊντχόφεν! (video)

«Σβηστή» νίκη για την Άρσεναλ που έπαιζε... μόνη της απέναντι στη Σεβίλλη (08/11, 2-0)! Σπουδαίο «τρίποντο» για την Αϊντχόφεν, που επικράτησε της Λανς (1-0) και πέρασε στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου!

Η πρώτη θέση του 2ου ομίλου του Champions League, φαίνεται να «κλείδωσε». Η δεύτερη, ωστόσο, παραμένει... ορθάνοιχτη!

Η Άρσεναλ ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ματς με τη Σεβίλλη και δίχως να απειληθεί καθόλου (0.03 xG οι Ισπανοί), επικράτησε με σκορ 2-0 (08/11) και έφτασε τους εννέα βαθμούς, μετά από το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών.

Ο Τροσάρ «άνοιξε» το σκορ στο 29', μετά από ασίστ του Σάκα. Στο 64ο λεπτό, ο Άγγλος μεσοεπιθετικός έγινε από δημιουργός, εκτελεστής, και διαμόρφωσε το 2-0 ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο έτερο ματς του ομίλου, η Αϊντχόφεν «καιγόταν» για τη νίκη, και εν τέλει, την πήρε! Χάρις το γκολ του Ντε Γιονγκ στο 12ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 και έφτασε τους πέντε βαθμούς, όσους έχουν και οι Γάλλοι.