Bundesliga: Γκολ και θέαμα, άνετη νίκη για Άιντραχτ, ματς «ροντέο» η Φράιμπουργκ!

Με 5 ματς ξεκίνησε η δράση της 10ης αγωνιστικής του Γερμανικού πρωταθλήματος το μεσημέρι του Σαββάτου (04/11), με 18 γκολ. Δύο από τα παιχνίδια είχαν και ελληνικό ενδιαφέρον.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αντιμετώπιζε στο Βερολίνο την Ουνιόν και κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της με 3-0 με 2 γκολ του Μαρμούς από νωρίς στο ματς (2΄και 14') και το κερασάκι στην τούρτα με τον Φέρι Χούλια στο 82’. Η Άιντραχτ έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά το εντυπωσιακό 3-3 με την Ντόρτμουντ την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, η Φράιμπουργκ συνεχίζει να προβληματίζει, και μετά τον αποκλεισμό σοκ από την Πάτερμπορν μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο Γερμανίας, σε ένα επεισοδιακό ματς με 3 πέναλτι ήρθε ισόπαλη με την Γκλάντμπαχ στο Europa-Park-Stadion. Τι κι αν το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με το γκολ του Χόλερ στο 7’, η Γκλάντμπαχ σκόραρε 3 γκολ και έχασε ένα πέναλτι σε ένα εξαιρετικό τέταρτο στο πρώτο ημίχρονο (25’ – 40’). Στο δεύτερο 45λεπτο η Φράιμπουργκ ανέβασε την απόδοση της, απείλησε και μείωσε στο 70’ με τον Βάισχαουπτ, και με ένα «buzzer beater» πέναλτι του Γκρίφο στο 90+6’ έφερε στα ίσια το ματς και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μετά από δύο συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των ματς του Σαββάτου που ξεκινούσαν στις 16:30:

Κολωνία – Άουγκσμπουργ: 1-1 (Μάινα 16’ / Τίτζ 25’)

Ουνιόν ΒερολίνουΆιντραχτ Φρανκφούρτης: 0-3 (Μαρμούς 2’,14’ , Φέρι Χούλια 82’)

ΜάιντζΛειψία: 2-0 (Ζάε Σουνγκ 76’, Μπαρέιρο 80’)

ΦράιμπουργκΓκλάντμπαχ: 3-3 (Χόλερ 7’, Βάισχαουπτ 70’, Γκρίφο 90+6’ / Ζίμπατσου 25’, Πλέα 29’, Βάιγκλ 39’)

ΧόφενχαιμΛεβερκούζεν: 2-3 (Σταχ 56’, Βέγκχορτς 58’ / Φιρτζ 9’, Γκριμάλδο 45+1’, 70’)