Βόλφσμπουργκ – Λειψία 1-0: Αποχώρησε νωρίς η back-to-back Κυπελλούχος Γερμανίας

Η Βόλφσμπουργκ πραγματοποίησε την έκπληξη της βραδιάς αποκλείοντας τη Λειψία από το Κύπελλο Γερμανίας, μόλις στην φάση των «16».

Η Κυπελλούχος Γερμανίας για δύο συνεχόμενες χρονιές, Λειψία δυσκολεύτηκε και εν τέλει αποκλείστηκε από την Βόλφσμπουργκ.

Οι «λύκοι» δεν δίστασαν απέναντι στους «ταύρους» και με ένα γρήγορο γκολ του Σέρνι πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο Σέρνι κοντρόλαρε την μπάλα άψογα μέσα στην περιοχή και με ένα υπέροχο τελείωμα κάνει το 1-0 στο 4ο λεπτό.

Ο Ράουμ στο 48’ είχε την πρώτη αξιόλογη απάντηση της Λειψίας, αλλά το σουτ του Γερμανού σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 56ο λεπτό τα πράγματα για τους «ταύρους» έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, όταν ο Πόουλσεν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Ο Γουίντ είχε την ευκαιρία στην τελευταία φάση του παιχνιδιού να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του αλλά το σουτ που επιχείρησε «τράνταξε» το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουλάσι.

Βόλφσμπουργκ (Ν. Κόβατς): Πέρβαν, Μπόρναου, Λακρόξ, Ζέσιγκερ, Μπακού, Σβάνμπεργκ, Βράντσκ, Γκέρχαρντ, Σέρνι, Τομάς, Καμίσκι

Λειψία (Μ. Ρόζε): Γκουλάσι, Ράουμ, Λουκέμπα, Κλόστερμαν, Χένρικς, Σλάγκερ, Χαϊντάρα, Βέρνερ, Σίμονς, Οπέντα, Πόουλεσεν