Νάπολι – Μίλαν 2-2: Με… ψυχή πρωταθλήτριας, οι «παρτενοπέι» πήραν τον βαθμό (video)

Η Μίλαν και συγκεκριμένα ο Ζιρού, «μάγεψε» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Νάπολι αρνήθηκε να ηττηθεί (2-2) μέσα στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, ενώ στο τέλος πήραν και από έναν βαθμό.

Ο Ζιρού έκανε τα πάντα στο πρώτο 45λεπτο και με δύο προσωπικά του τέρματα έδωσε μεγάλο προβάδισμα στους «ροσονέρι». Στην επανάληψη όμως η Νάπολι εμφανίστηκε ανανεωμένη και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και μαζί τον έναν βαθμό, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για την 10η αγωνιστική της Serie A.

Ο Πούλισικ με μία εξαιρετική σέντρα βρήκε στην καρδιά της περιοχής τον Ζιρού, με τον Γάλλο να κάνει το 1-0 με κεφαλιά στο 22’.

Ο Ολιβιέρ ξανά «χτύπησε» στο 31’ με άλλη μία κεφαλιά διπλασιάζοντας το προβάδισμα της Μίλαν.

Η Νάπολι επέστρεψε στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πολιτάνο να εκτελεί υποδειγματικά μέσα από την περιοχή τον Μενιάν για το 2-1.

Ο Ρσπαντόρι έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 63ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι στο 89’ έμειναν με 10 μετά το άτσαλο μαρκάρισμα του Νατάν, ο οποίος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Κβαρατσχέλια βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο κίπερ αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία ονειρική ανατροπή για τη Νάπολι.

Νάπολι (Ρ. Γκαρσία): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Νάταν, Ρούι, Έλμας, Λομπότκα, Ζιελίσκι, Πολιτάνο, Ρασπαντόρι, Κβαρατσχέλια

Μίλαν (Σ. Πιόλι): Μενιάν, Ερνάντεζ, Τομόρι, Καλουλού, Καλάμπρια, Ρέιντερς, Κρούντς, Μούσα, Λεάο, Ζιρού, Πούλισικ