Europa League: «Πάρτι» για Λίβερπουλ και Μπάγερ Λεβερκούζεν! (video)

Εύκολο βράδυ είχαν Λίβερπουλ και Μπάγερ Λεβερκούζεν, καθώς αμφότερες κέρδισαν στην έδρα τους με 5-1, τις Τουλούζ και Καραμπάγκ αντίστοιχα. Δείτε όλα όσα συνέβησαν στα ματς των 22:00 στο Europa League.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα «κύλησε» η 3η αγωνιστική του Europa League για τη Λίβερπουλ. Οι «reds» κέρδισαν με 5-1 την Τουλούζ στο Άνφιλντ και έτσι έκαναν το 3/3 στη διοργάνωση.

Ο Ζότα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 9’, με τους Γάλλους να αντιδρούν άμεσα και να ισοφαρίζουν στο 16’ με τον Νταλινγκά. Μέχρι το ημίχρονο, όμως, η Λίβερπουλ βρήκε άλλα δύο γκολ με τον Έντο και τον Νούνιες για να κάνει το 3-1 και να αποκτήσει ένα «καθαρό» προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γκράβενμπερχ έκανε το 4-1 στο 65’, ενώ το «κερασάκι» στην τούρτα για το 5-1 έβαλε ο Σαλάχ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρόμοια τύχη είχε και η αναμέτρηση της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο έκανε επίσης το 3/3, επικρατώντας με 5-1 της Καραμπάγκ στην έδρα της.

Ο Βιρτς στο 6’ έγραψε το 1-0, για να ισοφαρίσει στο 16’ ο Μπαϊράμοφ από το σημείο του πέναλτι. Ο Γκριμάλντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, στο 29’, για να έρθει ο Μπονιφέις στο 36’ και να κάνει το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος η Λεβερκούζεν βρήκε ακόμα δύο τέρματα, από τους Γκριμάλντο (55’) και Ταπσόμπα (57’), για να πάρει τελικά τη νίκη με 5-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών του Europa League στις 22:00:

Λίβερπουλ – Τουλούζ 5-1 (9’ Ζότα, 30’ Έντο, 34’, Νούνιες, 65’ Γκράβενβερχ, 90+3’ Σαλάχ – 16’ Νταλινγκά

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Καραμπάγκ 5-1 (6’ Βιρτς, 29’, 55’ Γκριμάλντο, 36’ Μπονιφέις, 57΄Ταπσόμπα – 16’ Μπαϊράμοφ (πεν.))

Μπράιτον – Άγιαξ 2-0 (42’ Πέδρο, 53’ Φάτι)

Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ – Λασκ Λιντζ 2-1 (84’ Πουέρτας (πεν), 90+4’ Μπέρτζες – 24’ Ουσόρ)

Παναθηναϊκός – Ρεν 1-2 (61’ Ιωαννίδης (πεν.) – 7’ Γκουιρί, 49’ Καλιμουεντό)

Ρόμα – Σλάβια Πράγας 2-0 (1’ Μποβ, 17’ Λουκάκου)

Σέριφ Τιρασπόλ – Σερβέτ 1-1 (80’ Ανκέγιε – 41’ Κριβέλι)