Λίβερπουλ – Έβερτον 2-0: Mε έναν... τέτοιο Σαλάχ, πώς να μην πάρεις το ντέρμπι της πόλης; (video)

Μεγάλη νίκη για τη Λίβερπουλ απέναντι στην Έβερτον, «κόκκινη» η πόλη, 2-0 για το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ!

Αυτό το ντέρμπι δεν θα το θυμάται ο κόσμος σε μερικές μέρες, αλλά για την Λίβερπουλ αρκεί που το πήρε με το τελικό 2-0. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε δις, ξεπερνώντας τα 200 τέρματα καριέρας σε επίπεδο πρωταθλήματος και το «Άνφιλντ» πανηγύρισε στην 243η «μονομαχία» των κλαμπ του «λιμανιού». Αποβλήθηκε στο 38' με δεύτερη κίτρινη ο Άσλεϊ Γιάνγκ, 60' έπαιξε ο Τσιμίκας

Ο Άσλεϊ Γιάνγκ, αν και στο 13ο λεπτό πρόλαβε κι έπεσε με υπέροχο τρόπο στα πόδια του Λουίς Ντίας, έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής όταν στο 18ο και το 38ο λεπτό αντίκρισε ορθά δυο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε. Φυσικά η Λίβερπουλ έπρεπε πλέον να επενδύσει στο αριθμητικό της πλεονέκτημα και για τον λόγο αυτό άρχισε ν' ανεβάζει κάπως τα τρεξίματά της στο τελείωμα του πρώτου μέρους.

Πάλι, ωστόσο, οι απειλές έγιναν από απόσταση. Ο Κλοπ στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έριξε στο παιχνίδι τους Έλιοτ και Νούνιες αντί των Τσιμίκα και Γκράβενμπεργκ και η Λίβερπουλ πλέον είχε σφίξει τον κλοιό γύρω από τα καρέ του Πίκφορντ. Τελικά στο 72ο λεπτό ο Μάικλ Κιν έκανε χέρι σε προσπάθεια του Ντίας να γυρίσει την μπάλα από αριστερά, ο Σαλάχ βρέθηκε στην άσπρη βούλα και ευστόχησε στο 75' για το 1-0 του ντέρμπι του Λίβερπουλ.

Ο «Φαραώ» έχει πλέον συμμετοχή σε γκολ σε καθεμιά από τις 13 πιο πρόσφατες παρουσίες του στο «Άνφιλντ» για την Premier League. Παράλληλα, θα γινόταν ο πρώτος με συμβολή σε 31 τέρματα στην Λίγκα μέσα στο 2023 (31 ματς, 18 γκολ, 12 ασίστ), ενώ μάλιστα, ξεπέρασε τα γκολ των Νταλγκλίς και Τζέραρντ στο «σπίτι» της Λίβερπουλ! Αυτό, συνέβη στο 90' + 7', όταν σε αντεπίθεση όπου ο Νούνιες «έστρωσε» στον Αιγύπτιο, εκείνος με εύκολο αριστερό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με το δικό του 105ο εντός έδρας γκολ με την κόκκινη φανέλα!

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ, Μακάλιστερ, Γκράβενμπερχ, Σαλάχ, Ζότα, Ντίας

Έβερτον: Πίκφορντ, Γιανγκ, Ταρκόφσκι, Μπράνθγουεϊτ, Μικολένκο, Χάρισον, Ονάνα, Γκάρνερ, Μακνίλ, Ντουκουρέ, Κάλβερτ-Λιούιν