Προκριματικά EURO 2024: Η Ουκρανία «βολεύτηκε» στη δεύτερη θέση – Οι Ούγγροι έσωσαν στο τέλος τον βαθμό

Διαβάστε όλα όσα έλαβαν χώρα στους ομίλους των προκριματικών του EURO 2024 το βράδυ της Τρίτης (17/10).

Η Ουκρανία αγχώθηκε απέναντι στη Μάλτα όταν έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ. Όμως με την ανατροπή να έρχεται πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου τα πράγματα είχαν πάρει τον… δρόμο τους για την νίκη με 3-1. Έπιασαν δεύτερη θέση οι Ουκρανοί στον 3ο όμιλο εκμεταλλευόμενοι την ήττα την Ιταλίας στο Γουέμπλεϊ από την Αγγλία με 3-1.

Η Λιθουανία πήγε να κάνει την έκπληξης στον 7ο όμιλο με ένα γρήγορο 2-0 από το πρώτο ημίχρονο όμως η Ουγγαρία αντέδρασε και με τους Σομποσλάι (67’) – Βάργκα (82’) πήρε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σερβία κατατρόπωσε το «μαχητικό» Μαυροβούνιο του σκόρερ Γιόβετιτς με 3-1.

Στον 8ο όμιλο η Σλοβενία δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την νίκη με 1-0 απέναντι στην Βόρεια Ιρλανδία. Ενώ η Δανία πήρε το τρίποντο απέναντι στον Άγιο Μαρίνο που δεν τα παράτησε εύκολα (2-1).

Νωρίτερα το Καζακστάν έκανε την ανατροπή απέναντι στην Φινλανδία (2-1) και αφήνει την Ελλάδα να… περιμένει.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τρίτης (17/10) στους ομίλους των προκριματικών του EURO 2024: