Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 83-69: «Πράσινη» κατάρρευση στην Πόλη και… εκδίκηση Παπαγιάννη (video)

Τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού στην Κωνσταντινούπολη, δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει ποτέ το ματς με τη Φενέρμπαχτσε. Η ήττα ήρθε αναμενόμενα (17/10, 83-69) και πλέον γυρνά στην Αθήνα για να υποδεχθεί τη Μακάμπι και να ολοκληρώσει την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Τέθηκε στο… καναβάτσο σχεδόν από το πρώτο λεπτό. Η Φενέρμπαχτσε μπήκε «φουριόζα» στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να την αντιμετωπίσει σε κανένα σημείο του αγώνα και έτσι, υπέστη την ήττα στην Κωνσταντινούπολη (17/10, 83-69), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Λεσόρ (19π.) και Γκάι (13π.) προσπάθησαν να κρατήσουν… όρθιους τους «πράσινους», αλλά δεν ήταν αρκετοί. Από την άλλη, αξεπέραστα εμπόδια αποτέλεσαν οι Παπαγιάννης (15π.) και Μότλεϊ (14π.).

Πλέον, το «τριφύλλι» επιστρέψει στην Ελλάδα, για να υποδεχθεί την Παρασκευή (20/10) στο ΟΑΚΑ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός από την αρχή έδειξε να μην πατά καλά στο παρκέ. Τα προβλήματα που παρουσίαζε στην αμυντική του λειτουργία έμοιαζαν αξεπέραστα και η Φενέρμπαχτσε φρόντισε να τα εκμεταλλευτεί στο έπακρο.

Η διαφορά ξέφυγε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο +11 (19-8) στο 7ο λεπτό της πρώτης περιόδου. Δεν έμειναν, ωστόσο, μόνο εκεί. Διατήρησαν τον ρυθμό τους ως το τέλος της πρώτης περιόδου, όπου είχαν ήδη ξεφύγει στους 18 (27-9).

Ο Κάιλ Γκάι προσπαθούσε να επαναφέρει τους «πράσινους» στο παιχνίδι, αλλά έμοιαζε απελπιστικά μόνος. Η απόσταση «ψαλιδίστηκε» στους 10 πόντους (36-26 στο 17’), αλλά η συνέχεια είχε και πάλι τουρκικό… χρώμα.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (43-28) και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να… καταρρέει. Η Φενέρ ξέφυγε με διαφορά 24 πόντων στο 26ο λεπτό (58-34) και τα πάντα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε, αφού η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα στο τελευταίο μέρος και υπέστη την ήττα 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69