Πορτογαλία – Σλοβακία 3-2: Φώναξε ξανά «παρών» ο Ρονάλντο και… υπέγραψε την πρόκριση στο Euro 2024 (video)

Η Πορτογαλία «καρδιοχτύπησε» στο φινάλε, όμως ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν… ξανά εκεί! Ο άσος της Αλ Νασρ σκόραρε δις, έφτασε τα 125 γκολ με την Εθνική του ομάδα και σφράγισε το «εισιτήριο» της χώρας του για την τελική φάση του Euro 2024.

Ο Ρονάλντο «μίλησε» και η Πορτογαλία θα βρεθεί και στα γήπεδα της Γερμανίας και το Euro του 2024. Δύο γκολ από τον σταρ της Αλ Νασρ εξασφάλισαν τη νίκη για τη χώρα του επί της Σλοβακίας (3-2), για την 7η αγωνιστική του 10ου ομίλου των προκριματικών.

Ο Γκονζάλο Ράμος στο 18’ έβαλε σε θέση «οδηγού» την ομάδα του, με την ασίστ να προέρχεται από μία εξαιρετική σέντρα του Μπρούνο Φερνάντες. Ο Ρονάλντο έδωσε… αέρα δύο γκολ στην Πορτογαλία στο 29ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Ντέιβιντ Χάνκο μείωσε σε 2-1 στο 69’.

Τότε, ανέλαβε ο CR7 τον… πρώτο ρόλο και από κοντινή προβολή σκόραρε στο 72’, με νέα ασίστ του μεσοεπιθετικού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Στάνισλαφ Λομπότκα στο 80ο λεπτό κατάφερε να μειώσει στο τελικό 3-2, σκορ το οποίο εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία της Πορτογαλίας στην τελική φάση του Euro 2024.