Εθνική Ελπίδων: «Φιλί» ζωής από τον Κούτσια και το όνειρο της Ελλάδας για το Euro παραμένει… ζωντανό (video)

Η Εθνική μας ομάδα Κ21 κατάφερε με ένα «χρυσό» γκολ του Γιώργου Κούτσια στο φινάλε (89’) να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Κροατία (2-2) και να διατηρήσει βάσιμες ελπίδες για την πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro.

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και οι αμυντικές αδυναμίες που παρουσίασε παραλίγο να της κοστίσουν. Ωστόσο, η ανατροπή για τους Κροάτες δεν ήρθε, αφού ο Γιώργος Κούτσιας βρήκε δίκτυα στο 89ο λεπτό και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στη χώρα μας στην 3η αγωνιστική των προκριματικών του Euro U21.

Ο Βασίλης Σουρλής έβαλε σε ρόλο «οδηγού» την Εθνική Ελπίδων στο 11’, αλλά ο Βελντίν Χόζντα ισοφάρισε σε 1-1 στο 23ο λεπτό.

Η άμυνα μας δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα στη φάση του 67ου λεπτού και ο Μάριν Λιούμπισιτς έδωσε το προβάδισμα στην Κροατία στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» (2-1).

Μολαταύτα, ο Κούτσιας ήταν αυτός που είχε τον… τελευταίο λόγο. Σε μία εκπληκτικά γρήγορη αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Κώστα Τζολάκη, ο Νίκος Ζουγλής του Αστέρα Τρίπολης κουβάλησε την μπάλα, την πέρασε υπέροχα κάθετα για τον επιθετικό του Σικάγο Φάιρ και ο 19χρονος την έστειλε στα δίκτυα για το τελικό αποτέλεσμα (2-2).

Έτσι, η Ελλάδα διατηρεί προσωρινά την 2η θέση του 7ου ομίλου, πίσω από την Πορτογαλία, με την Κροατία να μένει στην 3η θέση. Επόμενη αναμέτρηση την Τρίτη (17/10) απέναντι στην Πορτογαλία.