Ισπανία – Σκωτία 2-0: Tους… έσπασε το απόλυτο και η «φούρια ρόχα» πήρε την εκδίκηση της

Ο Μοράτα με τον Σανσέτ έβαλαν ένα «στοπ» στην ξέφρενη πορεία των Σκωτσέζων παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου. Η «ρόχα» με τη νίκη αυτή (2-0) κρατάει την δεύτερη θέση στα χέρια της.

Η Ισπανία μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει με τους Μοράτα και Σανσέτ πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στην ασταμάτητη (μέχρι σήμερα (12/10) Σκωτία για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024.

Η Ισπανία απείλησε νωρίς και μόλις στο 2ο λεπτό ο Τόρες έφτασε κοντά στο να σκοράρει. Μετά από μία όμορφη ατομική ενέργει η τελική του προσπάθεια ήταν άστοχη.

Στο 34ο λεπτό ο Μερίνο από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αντιθέτως στόχευσε το δεξί κάθετο δοκάρι του αντίπαλου κίπερ.

Ο Άλβαρο Μοράτα πήγε να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ στο 54’, το σουτ που δοκίμασε όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 74ο λεπτό ο Μοράτα εκμεταλλεύτηκε άψογα την σέντρα του Νάβας και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 86ο λεπτό ο Σανσέτ μετά την πάσα-ασίστ του Χοσέλου «κλείδωσε» μία και καλή το τρίποντο για την χώρα του.

Ισπανία (Λ. Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Νόρμαντ, Λαπόρτ, Μπαλντέ, Γκάβι, Ρόδρι, Μερίνο (67’ Σανσέτ), Τόρες, Μοράτα (85’ Χοσέλου), Οριαθάμπαλ

Σκωτία (Σ. Κλαρκ): Γκαν, Ρόμπερτσον, Μακενα, Χέντρι, Πόρτεους, Χίκεϊ, Κρίστι ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ, ΜακΓκίν, Ντιούκς (79’ Άνταμς)