Κανείς δεν «έσβησε» τη Σίτι του Γκουαρδιόλα, όσο η Άρσεναλ του Αρτέτα! (video)

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκε τον... δασκαλό του στην Premier League! Κι αυτός ήταν ο πρώην «μαθητής» του, Μικέλ Αρτέτα! Το λένε και οι αριθμοί!
Τεράστια νίκη, που βάζει από πολύ νωρίς, «φωτιά» στην Premier League. Πέραν του βαθμολογικού κέρδους, ωστόσο, οφείλει κανείς να κοιτάξει και τον τρόπο που ήρθε το «τρίποντο».

Η Άρσεναλ επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με σκορ 1-0 (08/10), χάρις το buzzer beater του Μαρτινέλι. Πριν βρει δίχτυα, όμως, είχε φροντίσει να κάνει κάτι, που από την ημέρα της ανάληψης των καθηκόντων του Πεπ Γκουαρδιόλα, δεν κατάφερε κανείς!

Το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα, μαθητή επί χρόνια στη Σίτι, περιόρισε τους «πολίτες» σε τρομακτικό βαθμό!

Οι φιλοξενούμενοι στο Emirates έκαναν μόλις τέσσερα σουτ σε ολόκληρο το ματς, με μόλις εξ αυτών, να είναι στον στόχο! Τα λιγότερα που είχαν ποτέ, μετά το τέλος ενός 90λεπτου στο αγγλικό πρωτάθλημα, επί Πεπ Γκουαρδιόλα.

Και μέσα στα... πολλά, το τελευταίο τους σουτ, σημειώθηκε στο 58ο λεπτό! Δεν το λες και μικρό επίτευγμα. Σίγουρα, ο άλλοτε «μαθητής», ψήλωσε κι άλλο το βράδυ της Κυριακής (08/10).