Μπάτσκα Τόπολα - Ολυμπιακός 2-2: «Αυτοκτονία» στο φινάλε και τώρα… τρέχει! (video)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Σερβία ενώ είχε προβάδισμα έως και δύο γκολ. Η κόκκινη κάρτα του Ντόι αποσυντόνισε την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ 'οπου και δέχθηκε την ισοφάριση στο 90’ (2-2).

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα… σκουπίδια μία τεράστια ευκαιρία για ένα άκρως σημαντικό τρίποντο. Η Μπάτσκα Τόπολα μπορεί να βρέθηκε με δύο γκολ στην… πλάτη αλλά αντέδρασε και πήρε την ισοπαλία με 2-2 βάζοντας «φωτιά» στον 1ο όμιλο του Europa League.

Από την αρχή μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός με διπλή ευκαιρία στο 2ο λεπτό. Τόσο όμως το σουτ του Φορτούνη, όσο και του Κίνι δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον αντίπαλο κίπερ.

Ο Μασούρας απειλεί με ωραίο σουτ στο 10’ αλλά ο Άντονιτς διώχνει εντυπωσιακά.

Το γκολ ήρθε τελικά από τον Μασούρα στο 17ο λεπτό με κεφαλιά από σέντρα-ασίστ του Ποντένσε για το 1-0.

Σε μία εξαιρετική αντεπίθεση η Μπάτσκα στο 31’ απείλησε με σουτ του Ράκονιατς που δεν βρήκε όμως εστία.

Στο 57ο λεπτό ο Φορτούνης πάσαρε στον βραχύσωμο Πορτογάλο και αυτό με ένα όμορφο αριστερό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 64ο λεπτό ο Ντζάκοβατς με κοντινό πλασέ μείωσε για την ομάδα του σε 2-1.

Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ντόι για παρατεταμένο κράτημα στον Γιοβάνοβιτς λίγο πριν μπει στην περιοχή. Με 10 θα συνεχίσει ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση.

Το… κακό έγινε τελικά στο 90’ όταν και Πάντοβιτς εκτέλεσε ιδανικά τον Πασχαλάκη με σουτ στην κίνηση για το 2-2.

Ολυμπιακός (Ν. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Ρέτσος, Κίνι, Καμαρά, Έσε, Φορτούνης (74’ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (62’ Γιόβετιτς), Μασούρας, Ελ Κααμπί(74’ Πορόσο)

Μπάτσκα Τόπολα (Ζ. Λάζετιτς): Ίλιτς, Τσβέτκοβιτς, Κάλουσιτς, Άντονιτς (79’ Βούλιτς), Πέτροβιτς, Ράντιν, Στόσιτς, Τζάκοβατς, Στάνιτς, Ράκοντζατς, Γιοβάνοβιτς (87’ Σος)